Přes Rusko do Thajska (den 1)

Po návratu ze Srí Lanky, kde nám Asie absolutně učarovala, bylo jasný, že jen co se najde příležitost, čas a levné letenky, tak vyrazíme opět. Přesně to se stalo o vánočních svátcích, kdy byly k zakoupení letenky za 6 000 Kč do Thajska a tím bylo rozhodnuto! Radost z mega levných letenek nám v zápětí narušila zpráva o možném krachu Transaero, který tento let obsluhuje a povinnost víz za 2500 Kč. Naštěstí ruská vláda svoje aerolinky zadotovala a nám nepropadly nepojištěné letenky a vízum nakonec vyšlo na 1690 Kč. Poslední vadou na kráse byl odlet z Pardubic a přestup v Moskvě mezi letišti, které jsou od sebe na naše poměry daleko.

image

Cesta přes „Sovětský svaz“

Nastal den D (4.2.2015) a my po kvapném ránu nasedáme do Leo Expresu směr Pardubice, kde následuje kratší přesun na místní „letiště“. Kdo nezažil, nepochopí. Vše v ruštině, obsluha jen pár brigádníků, kýčové suvenýry a jsme pravděpodobně jediní cestující Češi. Dle jazykové (ne)vybavenosti letušek se chystáme v Moskvě na krušné chvilky. Po příletu na Domodevovo, měníme rubly a kupujeme transareo expres (za 45Orb) do města. Nikdo zde nemluví anglicky, jen jedna paní na informacích nám za pomocí pár slov kroužkuje místa na mapě. Bohužel mapa je jen černobílá a hodně rozmazaná (stejně jak tu co jsem stáhl z netu). Kupujeme jízdenky (5 jízd- 180rb) a vyrážíme do centra na Rudé náměstí.

image

Bohužel stanici míjíme, kvůli prvotnímu nepochopení mapy (přestupní stanici totiž oproti Praze nemají jedno jméno, ale klidně 3, podle jednotlivých linek). Naštěstí nám paní u turniketů odchytila holčinu, která uměla pár slov anglicky a dovezla nás na místo určení. Systém metra v Moskvě je příběh sám o sobě, jezdí každou minutu, stanice jsou bohatě zdobené a přestup z jedné linky na druhou může být klidně 500 metrů dlouhý. Každopádně zpět k cíli naší cesty přes centrum.

image

Mezi lety máme 9 hodin času, a proto volíme jen rychlonávštěvu Rudého náměstí (čekal jsem ho tedy větší:)), dáváme Mekáč hned naproti Kremlu, který je výrazně levnější než u nás (Big Mac – 99rb), ale bohužel ani zde nikdo moc nevládne angličtině, což absolutně u americké franšízy nechápu. Kousek od Mekáče v nákupním centru vidíme Vans shop, kde mimochodem běžel záznam z českého Grand Prix v Berouně:) Mezitím se stmívá a dáváme ještě pár fotek za tmy a už bez problému pokračujeme na další transaero expres, tentokrát na letiště Vnukovo (450 rb).

Na letišti si nás díky jazykové bariéře posílají jako horkej brambor, předělávají boarding pasy, procházíme několika kontrolami, které jsou delší než v USA, nechápou moji fotku na pasu (což skoro už ani já ne) a nasedáme do největšího letadla, v kterém jsem kdy letěl (má 2 patra). Je čas na oddech…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *