Jih Portugalska: Lagos, Sagres a nekonečný oceán

Jako další výchozí bod jsme na základě recenzí na Airbnb a dobré ceny zvolili ubytování v Budensu u starší Britky Cate. Cate si pořídila typickou řadovku v satelitní čtvrti s bazénem a výhledem na vesnici v údolí, kde tráví stejně jako mnoho další Britů a Němců zimy. Ten životní elán, který paní a její sestra Heather v 80ti měly bych přál každému. V jejich podání slovní spojení “užívat si důchod” dostávalo ten správný rozměr.

V dojezdové vzdálenosti se nacházelo dle magicseaweed.com (surfařská mapa a předpověď počasí) hned několik surfovým spotů. Jako první jsme vyrazili na Amado beach, což je jedna ze začátečnických pláží. Půjčení surfu cestou jsem podcenil, protože na pláži stál surf 25 euro/den (10 euro/hodina). No což, za blbost se platí, tak hurá do vln. Bohužel vlny nebyly nic moc, a tak jsem prkno po chvíli vrátil a vyrazili jsme do Sagres.

image

Sagres a okolí

V Sagresu jsme si dali výborný indický jídlo (mimochodem indický restaurace jsou snad v každý vesničce Portugalska) a půjčil jsem si surf s držákem na střechu (teď už za standardní cenu 12,5 eura/den) a vyrazili jsme na pláž Praia do Tonnel. GPSka nás dovedla na parkoviště plné obytných vozů. Abychom nebloudili, tak jsem se rozhodl zeptat jednoho surfaře, kudy na pláž. Jeho rada vypadala jako výrazně delší cesta a tak jsme to vzali “zkratkou” údolím. Popravdě lézt se surfem mezi skálami nebyl zrovna nejlepší nápad, ale nakonec jsme to zvládli bez úhony. Dole na pláži chodily vlny trochu nad moje schopnosti, ale po pár pračkách jsem se zvládl 2 take offy (postavení se na surf). Podoba pláží na západě je výrazně rozdílná oproti těm v okolí Fara. Jsou obklíčené skalami, fouká zde chladnější vítr z Atlantiku a jsou vhodné především pro vodní sporty.

image

Následující den odpoledne mě dohnalo nachlazení z překlimatizovaného letadla, a tak jsem se zmohl akorát na večeři s výhledem na surf spot Salema Beach, kde lokálové neskutečně surfovali. Poslední den jsme vyrazili na další začátečnický spot Praia de Bordeira, kde jsme si oba dobře zajezdili na pěně i pár větších vlnkách. Pokud plánujete vyrazit do této oblasti primárně za surfováním, tak je asi nejlepší se ubytovat v Sagresu a jeho blízkém okolí.

Lagos

Za třetí a závěrečnou destinaci jsme zvolili turistické centrum Lagos. V Lagosu jsme poprvý zakoupili na Airbnb zážitek v podobě paddleboardovového tripu za východu slunce z pláže Praia de Donna Anna. Po krátké instruktáži jsme vyplouvali ještě za tmy na oceán. Tím že na paddleboardu oba už nějáký ten pátek jezdíme, tak to byla hodně pohodová tříhodinová projížďka skrz různé skalní oblouky, jeskyně a další útvary, které tam oceán za ty roky vytvořil. Pro tu část posádky, která na paddlu stála poprvé, to však bylo víc koupání než pádlování.

image

Samotné centrum Lagosu přesně vystihuje turistický resort, kterých je po světě stovky a osobně mě moc nenadchnul. Každopádně lepších restaurací, hipsterských kaváren a barů plných britů je tu doopravdy spousty. Údajně rušný noční život jsme bohužel/bohudík nezvládli otestovat. Závěrem našeho pobytu jsme vyrazili sledovat západ slunce ze skal Ponta de Piedade. Západ slunce z útesů vyčkávalo desitky fotografů, ale za ten pohled na rudou kouli mizící za hladinou oceánu to rozhodně stálo.

image

Celý výlet do Portugalska mi hodně připomněl v mnoha ohledech Fuerteventuru a vřele ho mohu doporučit všem, kteří si chtějí vydechnout, surfovat, dobře jíst, pít a užívat si teplých podzimních dní. Bavil Vás můj článek? Něco Vám v něm chybělo? Nebojte se reagovat v komentářích 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *