Jih Portugalska: Faro, Tavira a okolí

image

Při letošním váhání kam vyrazit na přelomu září a října za teplem vyhrálo Portugalsko. Předpověď slibovala příjemných 27 stupňů, a tak jsme po nepříliš zdařilé návštěvě Porta v dubnu (bylo pouze 14 stupňů), dali Portugalsku druhou šanci. A dobře jsme udělali!

Faro

Naší první zastávkou bylo Faro, jakožto letecká brána na jih Portugalska. Jedná se o poklidné město s více než 60-ti tisíci obyvateli, které je zároveň hlavním městem regionu Algarve (nebo alespoň google to tvrdil). K ubytování jsme již tradičně využili Airbnb a tentokrát nám vyšlo bydlení u party mladých lidí v bytě kousek od centra vedle policejní stanice. Hostitel Pedro nám doporučil nejlepší restaurace s tapas i pláže. Jednou z nevýhod Fara totiž je, že se nenachází přímo u oceánu, ale v deltě řeky. V praxi to znamená, že na pláž musíte vyrazit přívozem na nejbližší Deserta Island (Ilha Deserta) nebo autem na některou ze vzdálenějších pláží. Samotné Faro bylo po údajně rušné letní sezóně překvapivě ospalé a historické uličky převážně okupovali starší turisté. První večer jsme na doporučení vyrazili na tapas do A Tasca Do Joao, což se ukázalo jako parádní volba. Kdyby nás nevyhnalo množství komárů, tak tam sedíme a pijeme víno dodnes:) Tedy aspoň já, protože Ivet schytala 99% štípanců (množství komárů údajně zapříčinil naprůměrně teplý a vlhký podzim).

image

Druhý den jsme po hodinové obhlídce centra vyrazili do přístavu na přívoz. Zde již tradičně vyčkává spousty prodejců různých předražených boat tripů. Stačilo je minout a u posledního stánku jsme nalezli to, co jsme hledali. Přívoz na Deserta Island za 10 euro tam i zpět (cesta trvala 45 minut, případně tam jezdím za 20 euro speedboat – cca 15 minut). Samotný ostrov má nádhernou několik kilometrů dlouhou pláž s pískem jako na Srí Lance či Fuerteventuře.

image

V okolí Fara nebyly značené žádné surfspoty a o to víc mě překvapily vlny, které chodily. Bohužel tam nebyla žádná půjčovna, a tak mi nezbylo než sledovat lokály. Slunečný den jsem zakončili dalšími tapas v restauraci 3 Em Pipa, kterou nám doporučili naši kamarádi i hostitel. Opět lokální místo, ale kdybych si měl jednu z těchto restaurací vybrat, tak mě víc bavila A Tasca Do Joao.

Tavira

Před přesunem do západního cípu Portugalska jsme se vydali ještě opačným směrem do historického městečka Tavira. Mimo instafotky u starobylého mostu můžu doporučit nádhernou botanickou zahradu ukrytou mezi hradbami vedle kostela na kopci.

image

Z hradeb je vyhlídka na celé město a pod nimi se i v horkém dni zchladíte ve stínu stromů. Samotná promenáda kolem řeky mi trochu připomněla Porto díky množství restaurací a kavárniček. Po obědě jsme vyrazili na nejbližší pláž Barril Beach. Cesta k ní vede od parkoviště přes most za nímž si můžete zakoupit lístek na vláček nebo to dát jako my pěšky, což trvalo tak půl hodiny. Hned u příchodu naleznete několik restaurací a na obě strany se rozkládá dlouhá žluto-bílá pláž s teplou vodou ideální pro běžné dovolenkáře (malé vlny, což na západní straně Portugalska těžko pohledáte). Na cestu zpět jsme naskočili do vláčku, který byl nakonec jen o 10 minut rychlejší než naše chůze a stál symbolické euro pro jednoho.

image

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *